Aktualności

 Start / Aktualności / szczegóły


WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O ITS cz.3 Dyrektor MZUIM odpowiada na pytania mieszkańców

2022-06-10

Czy rowerzysta musi naciskać na przycisk? Po co tyle kamer? I czy pojedziemy szybciej? Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS) w ostatnich tygodniach wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców. Postanowiliśmy zebrać najczęściej powtarzające się pytania i wyjaśnić czym tak naprawdę jest ITS oraz co się zmieni z chwilą jego uruchomienia. Termin zakończenia inwestycji zbliża się wielkimi krokami - co to oznacza w praktyce? Na pytania mieszkańców odpowiada Artur Kruczek - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

CZY ROWERZYSTA MUSI NACISKAĆ NA PRZYCISK?

System ITS jest przyjazny dla rowerzystów.  By przejechać przez skrzyżowanie nie będzie konieczności zsiadania z roweru i naciskania przycisku, ponieważ uruchomiona zostanie detekcja rowerzystów. System wykryje rowerzystę i da zielony sygnał, tak samo jak odbywa się to w przypadku samochodów. Co więcej, dla wygody rowerzystów przy skrzyżowaniach zostały zamontowane specjalne podpórki. To duże ułatwienie, szczególnie jeśli ktoś ma buty przypięte do pedałów. Rowerzysta podjeżdża do skrzyżowania i w sytuacji, gdy ma czerwone światło, może się przy takiej podpórce zatrzymać, podeprzeć ręką lub nogą. Gdy dostaje sygnał zielony, odpycha się i płynnie rusza w drogę. Aby sprawdzić, czy system zauważył rowerzystę, wystarczy spojrzeć na diodę na urządzeniu zainstalowanym nad miejscem oczekiwania na przejazd rowerowy. Jeżeli zmieni ona kolor z zielonego na czerwony, oznacza to, że ITS wykrył rowerzystę. Dodatkowo przyciski piesze po wykryciu takiego zgłoszenia reagują podświetleniem. 

WSZĘDZIE KAMERY! A CO Z PRYWATNOŚCIĄ?

W ramach systemu ITS na tyskich ulicach zamontowanych zostanie ponad 600 kamer. Część z nich (316 sztuk) służy wideodetekcji, czyli wykrywaniu pojazdów. Z kolei 262 kamery monitoringu, będą rejestrować obraz na skrzyżowaniach i w jego obrębie. Kamery te pomagają w pracy inżynierów ruchu, ale też innych służb ? Policji czy Centrum Zarządzania Kryzysowego. W Tychach zostaną także zamontowane kamery AMPR (86 sztuk), czyli te odczytujące numery rejestracyjne pojazdów, a także rozpoznające jego markę, model oraz kolor. Zapewniam, że wszelkie dane w systemie ITS podlegają ochronie zgodnie z przepisami RODO, a dostęp do nich mają wyłącznie uprawnione jednostki w zakresie, jaki dotyczy ich profilu działania.

Monitoring ITS pozwoli nam określać liczbę samochodów poruszających się po tyskich drogach, da nam informacje o kierunkach ruchu pojazdów oraz ich rozkładzie na poszczególne rejony komunikacyjne miasta. Obraz z kamer może pomóc jednostkom policji zdiagnozować przyczynę zdarzeń drogowych, może również wytyczyć trasy pojazdów kradzionych lub takich, które zbiegły z miejsca wypadku drogowego.

CZY POSYPIĄ SIĘ MANDATY?

Największe emocje u kierowców wywołują dwa elementy ITS-u. Pierwszy z nich to odcinkowe pomiary prędkości. W Tychach narzędzie to będzie wykorzystywane przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów do celów statystycznych. Zebrane dane pomogą inżynierom ruchu, którzy - przypomnę, nie są uprawnieni do nakładania kar na kierowców - analizować, gdzie dochodzi do łamania przepisów oraz podejmować decyzje, jak zareagować, by wyeliminować ewentualne niebezpieczne sytuacje. Drugim elementem jest system RED LIGHT, czyli kontrola przejazdu na czerwonym świetle. Aktualnie trwają uzgodnienia
z uprawnionym organem w sprawie przekazania tego systemu. Wstępna pozytywna opinia już jest, ale na ostateczne rozstrzygnięcia trzeba jeszcze poczekać.

CZY POJEDZIEMY SZYBCIEJ?

ITS spowoduje, że ruch będzie odbywał się płynniej, a także wzrośnie poziom bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy, że płynniej nie znaczy szybciej. Nowoczesne miasto, to miasto, w którym życie ludzkie i bezpieczeństwo mieszkańców (a nie szybkość jazdy) stawiane są na pierwszym miejscu.  System zagwarantuje tzw. niezawodność czasu przejazdu, czyli pozwoli na dotarcie do celu w określonym czasie. Dzięki temu, że dotrzemy do pracy czy szkoły na czas i unikniemy spóźnień. Docelowo, gdy system ITS zostanie skalibrowany i uzyska swoją pełną funkcjonalność, z pewnością wszyscy zauważymy i odczujemy  poprawę ruchu na drogach.