Aktualności

 Start / Aktualności / szczegóły


Skrzyżowanie ulic Sikorskiego, Stoczniowców i al. Bielskiej w przebudowie

2022-02-23

Uwaga kierowcy! Trwa przebudowa skrzyżowania al. Bielskiej z ulicami Sikorskiego i Stoczniowców. To oznacza zmianę organizacji ruchu. Prace prowadzone są w ramach szerokiego projektu ITS, który ma spowodować, że poruszanie się po mieście będzie płynniejsze i bezpieczniejsze.

Po przebudowie skrzyżowanie ulic Sikorskiego, Stoczniowców i al. Bielskiej ulegnie znacznej zmianie. Zlikwidowane zostaną wysepki oraz pasy do jazdy w prawo, w związku z tym przebudowane muszą zostać łuki skrzyżowania, aby utrzymać wszystkie relacje. Dzięki temu na przebudowie zyskają nie tylko kierowcy, ale i piesi, którzy nie będą musieli pokonywać kilku jezdni, by przedostać się na druga stronę ulicy. Dużym atutem jest również to, że całe skrzyżowanie będzie przejezdne dla rowerzystów.

- Tak duża zmiana geometrii skrzyżowania wymusiła już w pierwszym etapie prac demontaż sygnalizacji świetlnej - mówi Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Dla zachowania bezpieczeństwa wszystkie wloty zostały zawężone do jednego pasa ruchu, co ma wpłynąć na zmniejszenie prędkości pojazdów dojeżdżających do skrzyżowania.

Ponadto zostały zastosowane ograniczenia prędkości oraz znaki informacyjne i ostrzegawcze. Zawężono także samą tarczę skrzyżowania, aby poprawić widoczność, która i tak przy prowadzeniu prac drogowych jest znacznie ograniczona.

Dodatkowo, aby zwiększyć czytelność obowiązującej organizacji ruchu, zlecono wykonanie tymczasowego oznakowania poziomego. Chodzi o wyznaczenie linii stop oraz wytyczenie nowych przejść dla pieszych. Oznakowanie pojawi się kiedy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne (brak opadów).

Finalnie na skrzyżowaniu zostanie zainstalowana nowa sygnalizacja świetlna oraz kamery, detektory, nowy sterownik, okablowanie. Co ważne, nowa sygnalizacja zostanie włączona w system ITS.

Przewidywany koniec prac ma mieć miejsce za około 3-4 miesiące.

fot.: google maps