Aktualności

 Start / Aktualności / szczegóły


ITS i telematyka - o co chodzi?

2016-01-25

Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (ITS) oraz telematyka to pojęcia, które w ostatnich latach zdominowały rynek usług transportowych i logistycznych. Czym jest ITS i jakie posiada zalety?

System ITS - jak to działa?

Mówiąc w skrócie: ITS to zestaw narzędzi, mający poprawić jakość i efektywność transportu drogowego. Przykładowo - wielu kierowców denerwuje się stojąc na czerwonym świetle, podczas gdy ruch jest zerowy. To strata czasu i paliwa. Co w takiej sytuacji zrobi system ITS? Po przeanalizowaniu danych wyśle sygnał do sygnalizatorów i włączy zielone światło. Na tym rozwiązaniu zyskują nie tylko kierowcy, ale i pasażerowie komunikacji miejskiej. Wprowadzenie Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem znacząco usprawnia transport publiczny nadając priorytet przejazdu autobusom i trolejbusom. Ponadto zintegrowane systemy monitoringu w przeciągu kilku sekund są w stanie dostarczyć informacji o wypadku drogowym, co pozwoli szybko zareagować - na dynamicznych tablicach zostaną wyświetlone komunikaty o utrudnieniach.

Do zalet ITS zaliczyć należy między innymi poprawę bezpieczeństwa ruchu, skrócenie czasu podróży, zmniejszenie zużycia paliwa oraz poprawę komfortu podróżowania, a także lepsze funkcjonowanie komunikacji zbiorowej.

 

Telematyka - o co dokładnie chodzi?

Telematyka jest pojęciem często łączonym właśnie z systemami ITS. Stanowi ona połączenie różnego rodzaju technologii: telekomunikacyjnych, informatycznych, pomiarowych i automatycznych. Powiązanie telematyki z metodami sterowania i zarządzania systemami i sieciami transportowymi umożliwia skuteczne nadzorowanie i sterowanie ruchem drogowym. Aplikacje telematyczne, rozumiane jako zbór narzędzi realizujących zdefiniowane zadania, w praktyce stanowią inteligentne rozwiązania transportowe.

 

ITS po tysku

System ITS jest jednym ze sztandarowych projektów, jakie w najbliższych latach mają zostać zrealizowane w Tychach. Z podobnych rozwiązań korzystają między innymi mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Wrocławia, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa, Łodzi, Olsztyna.

W ramach projektu ITS Tychy powstanie system sterowania i monitorowania ruchem drogowym, którym zostanie objętych blisko 40 skrzyżowań w mieście - większość z nich ma być całkowicie przebudowana.

Na ulicach pojawią się m.in. stacje pomiarowe warunków atmosferycznych, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także dynamiczne tablice parkingowe, które będą wskazywały poziom napełnienia parkingów.

 

Wprowadzone zostaną także znaki o zmiennej treści informujące uczestników ruchu o występujących niebezpieczeństwach i utrudnieniach na drogach.

 

Znacznie usprawni się też proces ważenia pojazdów. Pomiar będzie możliwy w ruchu, bez konieczności zatrzymania lub redukcji prędkości samochodów. Dzięki temu zmniejszy się degradacja sieci drogowej, co ma miejsce zwłaszcza w wyniku nielegalnych przejazdów pojazdów ponadnormatywnych. Najistotniejsze jest jednak to, że ITS znacząco wpłynie na poprawę funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Ruch autobusów i trolejbusów będzie na bieżąco śledzony na e-mapach. W razie opóźnienia system sterowania ruchem drogowym będzie mógł zareagować bardzo szybko, wprowadzając priorytet przejazdu dla tych pojazdów na wybranych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Dzięki temu szybciej będzie się dla nich zapalało zielone światło.

Więcej informacji o poszczególnych elementach systemu ITS Tychy znajdziesz tutaj